marți, 28 decembrie 2010

Cupa Predeal la schi fond si biatlon a inaugurat noua baza de pe Rasnoava!

Noua baza de schi fond si biatlon de pe valea Rasnoavei a fost inaugurata cum nu se putea mai bine. Cupa Predeal a fost prima competitie ce a dat startul la noul sezon de iarna. La schi fond (10 km liber), primul a încheiat Paul Pepene, podiumul fiind completat cu Cornel Puchianu şi Cristian Moşoiu. În întrecerea feminină (5 km) s-a impus Gabriela Leancă, urmată de Claudia Flangea şi Mihaela Purdea. Prima biatlonistă a cursei de sprint (7.5 km) a fost Reka Ferencz. A doua a sosit Luminiţa Pişcoran, iar a treia Dana Plotogea. La masculin (10 km), Ştefan Gavrilă a cucerit prima pozitie, Roland Gerbacea şi Răzvan Gârniţă urmându-l în top 3.
Campionatele Naţionale de biatlon - seniori sunt programate pentru 28 şi 29 decembrie.

Pe baza de la Predeal/Rasnoava, urmeaza sa se desfasoare concursurile de schi fond si biatlon in cadrul FOTE 2013.